Ultimate magazine theme for WordPress.

۵ نکته مهم که خوانندگان حرفه‌ایی می‌دانند.

۵ نکته مهم که خوانندگان حرفه‌ایی می‌دانند.

اگر خوانندگی جزو علاقمندی‌ شماست و درآن استعداد دارید، این مقاله را تا آخر مطالعه کنید. یادگیری اصولی و انجام تمرین‌های صحیح و موثر، در هر مهارتی مخصوصاً خوانندگی و استفاده صحیح از آنها شما را تبدیل به یک هنرمند با سواد، حرفه‌ایی و مشهور می‌کند. اگر با تکنیک‌هایی که در تمرینات آوازی وجود دارد، به صورت صحیح آشنا شوید و انجام آنها را به شکلی منظم در برنامه‌های روزانه خود‌‌(مثل صبحانه‌، ‌‌نهار و …) وارد کنید، می‌توانید منتظر رسیدن به موفقیت‌های کم نظیر و فرصت‌های طلایی در هنر و حرفه خوانندگی باشید. مطالعه این مقاله به شما کمک می‌کند که نگاه درستی به موضوع هنر آواز داشته باشید. این نکات، اغلب سوالاتی هستند که هنرجویان علاقمند می‌پرسند و شاید پاسخ سوالات شما هم باشند.

۱ـ آیا شرکت درکلاس آواز و یادگیری تکنیک‌، تمرین و … برای حرفه‌ایی شدن کافی است؟

تجربه نشان داده که نه تنها در موسیقی و آواز، بلکه در هر مهارتی، فقط دانستن نکته‌ها، فرمول‌ها و دانش محض برای متخصص شدن کافی نیستند. درست مثل داشتن تحصیلات، بدون کارعملی درهر رشته‌ایی.

  

در تمام رشته‌های هنری، دانستن مطالب به صورت تئوری کافی نیست. هیچ معماری فقط با خواندن چند کتاب ساختمانی نساخته یا هیچ نقاشی با نگاه کردن به نقاشی‌های دیگر، بدون اینکه خودش قلم روی بوم بیاورد، نقاش نشده است. یکی از بهترین و ساده‌ترین مثال‌ها یادگیری رانندگی است. آیا کسی را می‌شناسید که با خواندن کتاب‌ راننده شده باشد؟ تازه این کار برای بسیاری از افراد، پُرهیجان و لذت‌بخش است. برای راننده شدن باید پشت فرمان اتومبیل نشست و تمرین کرد، پیدا کردن جای گاز، ترمز، آینه‌ها، کار ساده‌ایی نیست اما بعداز مدتی بدون دقت یا فکر با تمام آن‌ها کارمی‌شود. بعداز آن هم دانستن قوانین راهنمایی‌رانندگی مهارت دیگری است به آموخته‌های فرد اضافه می‌شود. با همه این کارها شاید بعداز چند ماه یا چند سال فردی بتواند یک راننده باتجربه شود.

حالا برویم سراغ موسیقی و خوانندگی. دانستن یک چیز است و توانایی انجام دادن آن، چیز دیگر. به قول استاد شجریان؛ آواز آموزش نیست، پرورش است.

(متن مصاحبه با استاد شجریان، بعد از برگزاری جلسه اول کارگاه آواز، جمعه ۴ اسفند ۱۳۸۵)

کار معمول دریادگیری آواز، یادگیری و انجام تمرینات به شکل کاملاً صحیح است. اگر تمرینی اشتباه یادگرفته شود نمی‌توان انتظار پیشرفت داشت. دراین زمان بهترین‌ کار، انجام ندادن تمرین است. اگر از درستی کاری که می‌کنید، اطمینان ندارید، آن را متوقف کنید. قدم اول، یادگیری صحیح است. اما قدم بعدی که تکمیل کننده کار است، داشتن برنامه‌ایی منظم برای تمرین است.

تفاوت بین حرفه‌ایی‌ها و آماتورها درانجام روزانه تمرینات است.

حتی اگر دریک روز تعطیل ۸ ساعت پشت‌سر هم تمرین کنید، تاثیر زیادی ندارد. موفقیت در رسیدن به مهارتی خاص نیاز به تمرین‌ها، صحیح و روزانه دارد.

۲ـ کدام تمرین از همه مهم‌تر است؟

تمام تمرین‌ها و تکینیک‌های خوانندگی، مهم هستند و هر کدام در جای خود، از اهمیت ویژه‌ایی برخوردارند. ولی بهتر است این موضوع را به صورت بازگو کرد. برای انجام تمرینات باید اولیت‌بندی کنیم. مثلاً مهم‌ترین کار قبل از شروع تمرین‌های آوازی، گرم کردن صدا و اندام‌های صوتی است.  warm up  اصطلاحی است که برای گرم کردن صدا به‌کار می‌رود. انجام روزانه این تمرینات هم باعث آمادگی اندام‌های صوتی قبل از اجرا می‌شود و هم به تقویت صدای خوانندگان کمک می‌کند. اما قبل ازآن انجام نرمش‌های هوازی هم مهم هستند. درست مثل یک ورزش‌کار حرفه‌ایی. تمام این افراد، قبل از شروع تمرین‌های اصلی، با انجام نرمش‌های ملایم بدن خود را آماده می‌کنند. تمام مهارت‌ها بعداز گذشت روزها، ماه‌ها وسال‌ها به دست می‌آید. زحمات زیادی باعث ایجاد قابلیت‌های حرفه‌ایی در افراد می‌شود. این قابلیت‌ها در ورزش‌کاران، یک شبه یا در عرض یک ماه به وجود نیامده بلکه حاصل سال‌‌ها تمرین است.

توجه داشته باشید که در تمام رشته‌های هنری، مخصوصاً هنرهای نمایشی(مثل تئاتر، اُپرا و باله) که به حرکات بدنی وابسته هستند و نیاز به اجرای صحنه‌ایی دارند، گرم کردن بدن جزو اصلی‌ترین قسمت آن کار به حساب می‌آید. تمرینات با نرمش‌های آرام هوازی یا Aerobic شروع می‌شود و تا حدی که باعث خستگی زیاد نشود، می‌تواند ادامه پیدا کند.

زمان لازم برای نرمش قبل از شروع تمرینات آوازی، ۱۰ تا ۱۵ دقیقه است. با توجه به اینکه ساز یک خواننده، حنجره، ریه‌ها و حتی کل بدن و اندام‌های اوست و این اندام‌ها از بافت‌های زنده‌ایی تشکیل شده‌اند که در آن‌ها خون جریان دارد، انجام نرمش روزانه مخصوصاً قبل از شروع تمرین‌های آوازی بسیار مهم است.

۳ ـ مهمترین تمرین‌هایی که باید روزانه انجام داد کدام یک هستند؟‌

تفس و تمرینات تنفسی را جدی بگیرید. اصولاً سیستم تولید صدا برای خوانندگان، گویندگان و نوازندگان سازهای بادی مثل(ترومپت، ترومبون و …) بر مبنای تنفس صحیح و خرج کردن هوای بازدم است.

متاسفانه این موضوع مهم در بیشتر اوقات مورد توجه قرار نمی‌گیرد. در نتیجه اثرات منفی توجه نکردن به این کار فوق‌العاده مهم را در استودیوهای ضبط صدا یا اجراهای زنده مشاهده میکنیم.

مخصوصاً زمان اجرای نتهای بالا یا زیر که احتیاج به قدرت زیاد و در نتیجه تنفس خوب دارند. اینجاست که صدا دچار لرزش‌های غیر قابل کنترل میشود و در اجرای آهنگ‌ها دچار کمبود نفس می‌شویم. از همه عجیب‌تر اینکه در این مواقع تقصیر را به گردن نداشتن توانایی خودمان می‌اندازیم که قضاوتی کاملاً غیر منصفانه است.

افراد حرفه‌ایی به این موضوع آگاه هستند که باید قبل از اجرا صدایشان را گرم کنند. بهتر است که خواننده حداقل ۱۵ دقیقه باید اجازه تمرین پشت میکروفن را به خودش  بدهد.

۴ ـ چه چیزهایی باعث خراب شدن صدا می‌شود؟

بیشتر چیزهایی که برای سلامتی مضر هستند، به صدا هم آسیب می‌زنند. مهمترین عامل خراب شدن صدا، عوامل روحی و روانی مثل افسردگی، اضطراب و مشکل در اعتماد‌ به‌نفس هستند. در کتاب‌ها و مقالات مختلف برخی خوراکی‌ها مثل غذاهای سرخ‌کردنی، ترشیجات، آب یخ و … منع شده‌اند. اما یک سوال: می‌گویند که خورکی‌های تند و فلفل به صدا آسیب میزند. در حالی که در برخی از کشور‌ها و حتی شهرهای کشور خودمان از غذاهای تند و پر ادویه استفاده می‌کنند. جالب اینکه در همین کشورها و شهر‌ها، خوانندگان بسیاری مشغول فعالیت هستند. آیا پاسخی منطقی برای این آمار می‌توان پیدا کرد. با‌این حساب، همه خوانندگان جهان نباید فلفل قرمز بخورند. این حکم برای همه کشورها صادق است. یا خوردن هندوانه. برخی می‌گویند که هندوانه صدا را خراب می‌کند. پس تمام افرادی که هندوانه می‌خورند، باید صدای گرفته‌ایی داشته باشند.

و در کشورهای هندوستان، مکزیک و … نباید خواننده خوش صدایی داشته باشیم.

البته این موضوع یک مسئله شخصی هم هست. مثل وجود حساسیت. ممکن است هر شخصی به چیزهای مختلفی حساسیت داشته باشد. این مسئله قابل حل شدن است. با کمی دقت و تحقیق نسبت به خود می‌توانیم  زمینه‌های حساسیت به یک یا چند نوع خوراکی خاص را پیدا کند. و یک نکته مهم!

نوشیدن آب و مایعات بسیار مهم و حیاتی است. آن را جدی بگیرید.

۵ ـ برای جلوگیری از مزاحمت برای اطرافیان، هنگام تمرین چه کار کنیم؟

خانه‌هایی که این روزها در آن زندگی می‌کنیم، طوری ساخته شده‌اند که کوچکترین صداها نیز ردوبدل شده و شنیده می‌شوند. راهکارهای مختلفی نیز در این زمینه وجود دارد. از قبیل آکوستیک یا عایق کردن مکان تمرین که اگر توان انجام این کار باشد، تاثیر مناسبی بر روی کم شدن صدا دارد.

اما نکته‌ایی کوچک و مهم این است که برخی عایق کاری‌ها، بر خلاف تصور عده‌ایی، تاثیر ۱۰۰ درصدی ندارد و همانطور که اشاره شد به کمتر شدن صدا کمک می‌کند. پیشنهاد میشود برای آکوستیک کردن مکان مورد نظرتان، به صورت تخصصی و با افراد متخصص این رشته مشورت کنید.

جدای از این مسائل، ما در عصری زندگی می‌کنیم که توسط انواع  آلودگی‌های مختلف، مخصوصاً آلودگی‌های صوتی محاصره شده‌ایم. در این میان برخی از افراد که اقدام به یادگیری ساز یا آواز می‌کنند، تصورشان این است  که با صدای خود موجب آزار دیگران می‌شوند. در صورتی که این تنها می‌تواند در خیال ما وجود داشته باشد.

در شهری که پر از صداهای گوشخراش مثل صدای اتومبیل‌ها، صدای تیز لنت ترمز موتورهای سواری و یا صداهای وحشتناک شبانه مثل تخلیه آهن برای ساخت و ساز خانه‌ها وجود دارد، صدای تمرین کردن موسیقی و آواز در برابر این صداها نه تنها هیچ است، بلکه برای بسیاری لذت‌بخش است.

مورد بعدی این است که تمرین‌های آوازی لزوماً نباید با صدای بلند انجام شود.

آواز خواندن، دقت به صداهای موسیقایی، کنترل در اجرا و توجه به ریزه‌کاری‌هاست. عربده کشی نیست.

این موضوع مخصوصاً در ابتدای کار مهم است. اکثر هنرجویان و خوانندگان فکر می‌کنند که تمرین‌های خوانندگی را باید با صدای بلند، مثل فریاد زدن انجام دهند.

این فکر کاملاً نادرست است. مثلاً آیا تمرین‌های مربوط به ریتم و حفظ کردن اشعار یا تمرینات تنفسی احتیاج به صدای بلند دارند؟ معلوم است که اینطور نیست. پس بهتر است، در زمان‌ها و مکان‌هایی که امکان تمرین با صدای بلند نیست، به تمرین‌های مهم دیگر بپردازید.

هنر آواز خواندن بیشتر از هر چیز احتیاج به زمینه‌های درست فکری دارد. یعنی موفق‌ترین خوانندگان تاریخ افرادی بودند که قبل از انجام تمرین‌هایشان، به آنها و چگونگی انجام آن‌ها فکر می‌کردند. استفاده صحیح از مغز، پایه و اساس پیشرفت در هر هنر و مهارت می‌باشد.

موفق باشید.

ارسال یک پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.