Ultimate magazine theme for WordPress.

صداسازی قسمت ۲

صداسازی (قسمت دوم)

ابزار خوانندگان چیست؟

اغلب افراد، فکر میکنند که برای یک خواننده، یک صدای خوب کافی است. اما این صدای خوب از کجا و چگونه تولید میشود؟ همه افراد می توانند صحبت کنند اما نمی توانند آواز بخوانند. حتی بسیاری از پرندگان و موجودات نیز صدا دارند. اما نمیتوانند یک مصراع شعر را بخوانند.

اندام های صوتی

به دنبال توضیحاتی که در مورد ابزارهای مورد نیاز در هر حرفه‌ایی داده شد، حال به معرفی ابزارهای خوانندگان پردازیم.

ریه‌ها

هوا از راه دهان و بینی و از طریق لوله ایی به نام نای وارد ریه‌ها می‌شود. بعد از تبادل اکسیژن و دی اکسیدکربن، پسماند هوای جذب شده بوسیله ریه‌ها از همان راهی که وارد شده اند، خارج میشوند. در بازگشت، هوا می‌تواند با یک مانع برخورد کرده و البته از آن عبور کند. این مانع از به هم پیوستن 2 تار، که در حلق وجود دارد، تشکیل می شود که تارهای صوتی نام دارند. زمانی که صحبت می کنیم، می خندیم، گریه می‌کنیم و یا فریاد میزنیم، هوای برگشتی ریه ها از میان تارهای صوتی عبور میکند. تارهای صوتی به هم نزدیک شده، می‌چسبند. انگار که عمدا سعی می کنند راه هوا را در بازدم، سد کنند. هوای حاوی دی‌اکسیدکربن، باید از بدن خارج شود و در این مبارزه، پیروز می شود. تارهای صوتی که به هم چسبیده‌اند، به خاطر عبور هوای بازدم، دچار لرزش می‌شوند. این لرزش پایه تولید صداست. حال صدای تولید شده، جذب بافت‌ها و استخان‌های فک، دهان، صورت و حتی جمجمه می‌شود و در آنجا شکل می‌گیرد. مقدای از صدا از راه دهان و مقداری کمتر، از راه بینی خارج شده و به وسیله گوش‌ها شنیده می‌شود.

گوش

یکی از مهم ترین قسمت های اندام صوتی، گوش‌ها هستند. درست است که گوش‌ها، در تولید صدا نقشی ندارند. اما این موضوع برای خوانندگان فرق می‌کند و اهمیت زیادی دارد.

گفتم خوانندگان! تصحیح می کنم. برای هر کسی که صحبت می‌کند اهمیت زیادی دارد. چرا؟؟؟ بسیاری از افراد کم‌شنوا یا ناشنوا قادر به صحبت کردن نیستند. اما چرا؟ آنها دچار اختلال در شنیدن هستند و حنجرشان دچار مشکل نیست. پس چرا قادر به صحبت کردن نیستند؟

جواب: ما برای اینکه بتوانیم صحبت کنیم، ابتدا باید بشنویم.

پس از این به بعد گوش‌ها را جزو مهمترین قسمت اندام صوتی به شمار بیاورید.

قفسه سینه

اشتباه نکنید. منظور از این قسمت، افزایش حجم ریه‌ها و یا نفس‌گیری نیست. یکی دیگر از فضاهایی که صدای حاصل از تارهای صوتی را به خود جذب می کند، فضای قفسه سینه است. صدا، در فضاهای خالی یا نیمه پُر صورت، جمجه و بدن تشدید می‌شود. مثل یک غار یا سالن بزرگ. این بار اگر وارد یک فضای بزرگ شدید، دقت کنید که صدا بدون فشار زیاد در آن‌جا می‌پیچد. و شکلی زیبا به خود می‌گیرد. به همین دلیل است که در فضاهایی که صدا می‌پیچد، همه آوازخواندنشان می‌گیرد. مثل حمام!!!

گرم کردن صدا، با صداسازی فرق دارد

انسان و باقی موجودات، هر شب به خواب می‌روند و صبح با طلوع خورشید از خواب بیدار میشوند. این بار که صبح از خواب بیدار شدید، به این نکات دقت کنید.

  • صدایتان ضخیم تر از حد معمول(دو رگه) می شود.
  • احساس می کنید بدنتان خشک است.
  • اگر تلفن زنگ بزند، ترجیح می دهید جواب ندهید.
  • احساس اندکی ضعف می کنید.
  • باید چیزی بخورید(صبحانه)

و مثال های دیگر … همه این علامت‌ها نشانه این موضوع است که شما به مدت 6، 8 یا 10 ساعت خوابیده بودید. یعنی در تمام این ساعت‌ها، بدن شما به صورت افقی، روی زمین یا تخت‌خواب قرار داشته در نتیجه میزان گردش خون در رگ‌ها پایین بوده و ضربان قلبتان به کمترین میزان در طول 24 ساعت شبانه روز رسیده. غده هایی که باعث تحرک بدن و افزایش جریان خون و ضربان قلب میشوند، در حال استراحت بوده اند و الی آخر.

طبیعی است که برای شروع یک روز خوب، ابتدا باید مغز و بدن شما از خواب بیدار شوند. روند و سرعت بیدار شدن نیز متفاوت است. مثلا اگر با تابش ملایم نور خورشید، به همراه صدای پرندگان از خواب بیدار شوید، اوضاع بسیار متفاوت‌تر از زمانی است که با صدای غرش یک ماشین دو اگزوزه در خیابان بیدار می‌شوید. در حالت اول، آرام هستید و در حالت دوم با نفس‌های تند و ضربان قلب بالا بیدار می شوید. دلیلش آدرنالینی هست که با سرعت وارد خون شما می شود و حس ترسی که برای فرار، آن هم به صورت غریزی در همه موجودات وجود دارد می‌باشد. در مقاله بعدی، به لزوم گرم کردن صدا، قبل از آواز خواندن یا سخنرانی پرداخته می‌شود.

ادامه دارد …

ارسال یک پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.