Ultimate magazine theme for WordPress.

آیا برای یادگیری موسیقی آماده هستید؟

آیا برای خوانندگی یا نوازندگی، مناسب هستید؟

این سوالی است که تمامی هنرجویان و علاقمندان به آواز خواندن از مربی، مدرسان و استادان خود می‌پرسند. این موضوع فقط شامل آواز نیست اما در یادگیری ساز‌های دیگر، هنرجویان این سوالات را کمتر می‌پرسند. بدون تست یا آزمون، ثبت‌نام می‌کنند. ولی در هنری مثل آواز یا سازهای زهی، آرشه‌ایی مثل ویلون یا چلو(ویلن‌سل)، تست قبل از از ثبت‌نام ضروری است.

چرا؟

بعضی از سازها، مثل پیانو، سنتور یا بلز صدای از قبل کوک شده دارند. یعنی نوازنده مجبور نیست کلی زمان و تمرین کند برای اینکه صدای خوب و صحیح را از ساز درآورد و سپس آهنگ یا قطعه‌های مختلف را اجرا کند. اما بعضی دیگر از سازها اینطور نیستند. این‌گونه از سازها نیاز به گوش قوی یا تربیت شده دارند. مثل ویلن یا کمانچه. هنرجو درابتدا باید تمرین‌های بسیاری انجام دهد که بتواند صدای ساز را درآورد. برای سازی مثل ویلن این زمان حدود یک تا دو سال طول می‌کشد. علاقه شدید باعث می‌شود که بسیاری تن به صرف وقت بسیار دهند ولی درآخر از نتیجه راضی نیستند. مخصوصاً وقتی این موضوع آزار دهنده‌تر می‌شود که هنرجوی دیگری، در مدت زمان کمتر موفق به نواختن همان ساز می‌شود.

اگر دوست ندارید که وقت خودتان را بیهوده تلف کنید، این مقاله را مطالعه کنید.

ویژگی کلاس های موسیقی

افراد بسیاری علاقمند به موسیقی می‌شوند یا در آینده خواهند شد. و برای بسیاری این سوال پیش می آید که چطور یک کلاس مناسب برای آموزش موسيقى پیدا کنیم؟ کلاس های آموزش موسیقی استاندارد دارای ویژگی هایی هستند؟

چرا موسیقی؟

موسیقی، هنری است که به آرامش افراد کمک می‌کند. هم به خود نوازنده و هم به شنونده.  به صورتی که اثرات آن بر افزایش درک و توانایی ذهنی افراد، بر کسی پنهان نیست.صدا به عنوان پدیده ایی روانی، اثرات متفاوتی بر انسان می‌گذارد. به صورتی که صداهای موزون و موسیقایی به فرد آرامش داده و اصوات ناهنجار فرد را نا آرام می سازد.

هدف از آموزش موسیقی به شیوه اصولی، پرورش افرادی است که هر کدام برای رسیدن به مهارت اجرا مثل نواختن، خواندن و مهارت گوش دادن صحیح به آهنگ یا موسیقی تلاش می کنند.

به چه سازی علاقمند هستید؟

علاقمندان، باید آگاه باشند که آگاهی و دقت کافی برای انتخاب ساز مناسب بسیار مهم است. و حتما باید قبل از ورود یا ثبت نام در دورهای آموزشی از افراد دارای صلاحیت کافی برای راهنمایی و مشاوره بهره بگیرند که تمرین هدف اصلی آنان نیست بلکه بدون شک وسیله ای بسیار مفید و مورد لزوم برای پیشرفت بسوی هدفهای بالاتر است ولی هرگز آخرین هدف و غایت نیست. بنابراین یک مربی خوب قبل از اینکه شاگردانش را بتمرین وا دارد باید همیشه برایشان روشن کند که قصد آنان از هفته ها تمرین روی یک اتود چیست و چه نتیجه‌ایی حاصل می‌شود؟

شرایط کلاس های موسیقی

 

 

 

آواز خواندن یا نواختن ساز؟

   

اصل اول: مدرس، توانایی انجام چیزی را که درس میدهد را داشته باشد 

بسیار واضح است کسی که هنری را تدریس می کند، باید بر آن هنر تسلط داشته باشد. یعنی  کسی که درس آواز و یا خوانندگی می دهد خود باید با مهارتهای خوانندگی آشنا باشد. به  عبارتی مدرس باید آنچه را که آموزش می دهد، خود بلد باشد. نکته! هر خواننده ای نمیتواند لزوما مدرس خوبی باشد ولی بر خلاف برخی رشته های ورزشی مدرس آواز و خوانندگی خود باید توانایی خواندن را داشته باشد. مثلا کسی که آموزش پیشگیری از بیماری های خطرناک میدهد لزوما خود نباید مبتلا به یکی از این بیماری ها باشد. ولی کسی که خود آموزش آواز میدهد، بدون هیچ تردیدی باید خود خوانندهایی توانمند باشد.

آیا خوانندگان معروف توانایی آموزش خوانندگی را دارند؟

متاسفانه در این رشته نیز مانند  صنفهای دیگر این باور وجود دارد که هر کسی مشهور باشد، مثلا خواننده خوب و معروفی باشد، توان تدریس هم دارد. افراد زیادی هم از روی نا آگاهی، با مبالغ بسیار بالا در این کلاس ها وارد می شوندغافل از اینکه پول و از همه مهمتر وقت خود را صرف اسم و شهرت میکنند و بدتر از همه اینکه بدون هیچ بازدهی و یا پیشرفتی سر خورده می شوند. ( این موضوع برای همه صدق نمی کند)

تمرینات تکنیکی در کلاس انجام شود

بر خلاف تصور بسیاری انجام دادن تمرینات تکنیکی (vocalize) یا گرم کردن صدا بسیار بسیار ضروری و مهم است.(این موضوع سال ها پیش به صورت کاملا علمی توسط پزشکان و محققان ثابت شده) و انجام آن باید به همراه ساز پیانو یا اُرگ (منبع صوتی استاندارد) انجام شود. متاسفانه بیشتر افراد این تمرینها را بیهوده و حتی مسخره فرض می کنند که این اشتباه بسیار بزرگ باعث توقف پیشرفت هنرجویان می شود.

 

ارسال یک پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.